jubiler sklep jubilerski
skup diamentów sprzedaż ratalna komis ekspertyzy wyceny porady dlaczego warto nam zaufać gwarancja jakości o nas
strona główna o diamentach kontakt inwestycje pomoc częste pytania (FAQ) Talizmany Warto przeczytać! poleć znajomym
symbol: kategoria:   od: zł  do: zł      
 
  Biżuteria
Zakupy okazjonalne
Biżuteria z brylantami
Zakupy wg cen
Asortyment
Sprzedaż i skup materiałów

  Diamenty - podstawowe informacje <- Cofnij
Brylanty, to fachowa nazwa diamentów o szlifie brylantowym.
Diamenty w formie nieobrobionej są niemalże matowe, bez połysku. Odpowiedni szlif wydobywa z nich życie, światło, blask. Po odpowiednim oszlifowaniu diamentu powstaje brylant, który swe piękno zawdzięcza nie tylko wrodzonym właściwościom, ale i zdolnej ręce ludzkiej.
Pokolenia szlifierzy starały się nadać diamentom formę zdolną skupić wnikające światło i wyemitować je jedną wiązką pełną refleksów, błysków i barw, powstających z rozszczepienia naturalnych promieni.
Sztuka szlifierska doskonalona była przez stulecia. W miarę upływu czasu zmieniano kształt kamieni.
W XVIII wieku przyjął się szlif brylantowy, który wyparł dotychczas stosowany do obróbki diamentów, szlif rozetowy. Szlif brylantowy uznawany jest za szczyt osiągnięć mistrzów tego zawodu i stosuje się go również w odniesieniu do innych minerałów, np. cyrkonii.

Co decyduje o jakości diamentów?
Wyróżnia się cztery cechy, które decydują o wartości i jakości brylantów: 

  • czystość (ang. clarity)
  • masa (ang. weight)
  • barwa (ang. colour)
  • szlif (ang. cut)

CZYSTOŚĆ

Czystość diamentów to podstawowy wyznacznik wartości. Nawet najmniejszy diamencik o wysokiej klasie czystości będzie miał znacznie większą wartość niż bardzo duży o niskiej klasie. Najbardziej wartościowe diamenty są idealnie czyste. Nawet pod mikroskopem nie można zauważyć zanieczyszczeń.
W pierścionkach zaręczynowych używa się najbardziej popularnych diamentów, które mają zanieczyszczenia wewnętrzne, widoczne pod lupą powiększającą obraz 10 krotnie. Diamenty w niskich klasach czystości mają zanieczyszczenia widoczne gołym okiem
.

Klasy czystości diamentu - kliknij


MASA

Jednostką masy diamentu jest karat metryczny, równoważny 200 mg (1/5g). Masę należy podawać z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Przyjęto oznaczenie masy w postaci skrótu "ct".
 Poniżej wielkość brylantów (w wielkościach rzeczywistych) wraz z ich masą w karatach. 




BARWA


Według amerykańskiej skali GIA, barwę diamentów oznacza się literowo od litery D a kończy na literze Z.


W Polsce w obrocie diamentami jubilerskimi obowiązuje Polska Norma PN-M-17007:2002. Przyjęta w niej międzynarodowa skala barw w wersji polskojęzycznej jest zgodna z obowiązującym nazewnictwem Międzynarodowej Rady Diamentów IDC (International  Diamond Council) oraz odpowiadającym im literowym oznaczeniom Amerykańskiego Instytutu Gemmologii GIA (Gemological Institute of America). W związku z tym, stosowanie w chwili obecnej określeń handlowych typu: „snow white”, „crystal”, „top crystal”, „cape”, „river” i in., jest niepoprawne i niezgodne z polskimi przepisami. Praktyki takie stosują właściciele firm lub sklepów jubilerskich, którzy nieświadomie chcą wprowadzić w błąd lub oszukać klienta, wykazują brak wiedzy, działają wbrew i łamią obowiązujące w Polsce prawo lub wykazują kompletny brak profesjonalizmu.

SZLIF
 
W terminologii jubilerskiej brylant to okrągły diament formy o pełnym szlife brylantowym, tzn. zawierającym nie mniej niż 57 faset (56 +1).




Przykłady form oszlifowanych diamentów przedstawia poniższy rysunek:








Wszystkie teksty i obrazki pochodzą z książki "Diamenty jubilerskie" autorstwa Tomasz i Nikodem Sobczak. Wszelkie reprodukowanie w całości lub w częsci  - bez pisemnej zgody autorów - wzbronione.

wstecz


kontakt | opinie klientów | zgłoś uwagi | pomoc | tabela rozmiarów | faq | o nas
Copyright by diamondsyndicate.com.pl 2005, Wszelkie prawa zastrzeżone - diamondsyndicate.com.pl